Infobar icon

Pri nákupe tovaru si uplatnite zľavu 3 % s kódom: KOSIK3

Pri nákupe tovaru nad 69,-  si v košíku vyberte DARČEK

 

 

Kategórie
 
 
 
 
 

Má spánkovú apnoe, čo s tým...


Bežný spánok s prerušovaným dýchaním sa výrazne odlišuje od spánkového apnoe. To je už závažným zdravotným problémom.  
Čo to vlastne je ?
Syndróm spánkového apnoe je definovaný ako plytké dýchanie počas spánku, alebo ešte presnejšie ako prítomnosť prestávok v dýchaní, trvajúce dlhšie ako 10 sekúnd a opakujúce sa viac ako 5x za hodinu spánku. Krátkou vetou – porucha dýchania počas spánku.
Často pri ňom dochádza k zástavám dychu alebo sa v noci zobudíte s nepríjemným pocitom, že sa dusíte. V takýchto prípadoch treba vyhľadať lekára, nezanedbávajte vaše zdravie.
  Príčiny?
Muži sú častejšie postihnutí spánkovým apnoe ako ženy, príp. veľkú rolu v tomto hrá aj nadváha, ktorou trpí 80% ľudí trpiacich spánkovým apnoe. Hlavnou príčinou je upchatie či zúženie vrchných dýchacích ciest a nesprávna funkčnosť dýchacieho svalstva. Výskyt syndrómu sa odhaduje na 4% u mužov a 2% u žien, starších ako 40 rokov. Viac ako 80% postihnutých trpí nadváhou. Intenzita výskytu sa zvyšuje zvyšovaním veku.
Ak máte nosné polypy, zväčšené hltanové mandle a vaša obľúbená poloha v spánku je na chrbte s dozadu naklonenou dolnou čelusťou aj to môžu byť jednými z príčin vášho problému.
 
Symptómy?
Samozrejme hlasné chrápanie s častými prestávkami v dýchaní počas spánku, celková únava počas dňa spojená so slabou koncentráciou a výkonom. Diagnostikovaný vysoký krvný tlak, srdcová arytmia, depresívne stavy či impotencia. Často sa ľudia s apnoe sťažujú na únavu počas dňa s krátkymi nutkaním k spánku, predovšetkým pri monotónnej práci, ranné bolesti hlavy, problémy s koncentráciou, pamäťou...
Určenie diagnózy?
Urobia vám patričné vyšetrenia v spánkovom laboratóriu na základe príznakov apnoe  u vás, zanalizujú krvné plyny s meraním obsahu kyslíka a oxidu uhličitého, funkčnou diagnostikou pľúc.
Diagnóza syndrómu spánkového apnoe sa určuje na základe vlastného popisu symptómov a cudzej anamnézy – príbuzní  a klinickými vyšetreniami. Jednoznačné výsledky poskytne až spánkové laboratórium.
Treba ešte jednu noc byť v tzv. spánkovom laboratóriu, kde sú počas spánku pozorované hodnoty ako frekvencia dýchania, obsah kyslíka v krvi (bez potreby odobratia krvi, za pomoci photometrickej oxymetrie), zvuky vydávané pri dýchaní, EKG a EEG.
Podľa výsledkov je možné po stanovení počtu a trvania dýchacích prestávaok vypočítať index syndrómu spánkového apnoe. Má prognostický význam a hlavnou hodnotou je počet dýchacích páuz počas jednej hodiny spánku. Pri zanedbaní syndrómu spánkového apnoe môže dôjsť k rozšíreniu či oslabeniu a celkovému zlyhaniu pravej srdcovej komory.
Apnoe index väčší ako dvadsať znamená pri neliečenom pacientovi 40 % -tnú úmrtnosť po ôsmich rokoch. Nie príjemné čítanie, ale ak nebudete riešiť vaše zdravotné ťažkosti, nezbavíte sa apnoe a hrozia spomenuté riziká.
Liečba?
Neexistuje ako taká, ale samozrejme terapia spočíva v redukcii vašej hmotnosti, rôznych korekcií nosohltana ( polypy, mandle...), prípadne sa terapia rieši nasadením dýchacej masky, ktorou počas spánku zabezpečujete otvorené dýchacie cesty, čím odstraňuje prestávky v dýchaní a nedostatok kyslíka.
Pre stanovenie ostatných príčin nočného vynechávania/zlyhávania dýchania sa odporúča vyšetrenie u ušno-nosno-krčného lekára. Pomôcť môžu aj chirurgické zákroky, ktorými sa operáciou odstráni prekážka v plynulom dýchaní prípadne lieky či ako sme spomínali vyššie masky na dýchanie.
Prajeme, aby ste si tieto riadky len prečítali a nikdy nemuseli spomenuté zažiť v spojitosti s vami a vašimi blízkymi.
Za Meditec Eja
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia