Infobar icon

Pri nákupe tovaru si uplatnite zľavu 3 % s kódom: KOSIK3

Pri nákupe tovaru nad 69,-  si v košíku vyberte DARČEK

 

 

Kategórie
 
 
 
 
 

Strašiak menom Narkolepsia

Nech je ako chce, spánok jednoducho patrí k životu. Neexistuje nikto, komu by nechýbal, ak ho má nedostatok. Lenže...čo ak ho je príliš veľa? Existuje neurologická porucha spánku, ktorú charakterizujú  neovládateľné záchvaty spánku a nazýva sa NARKOLEPSIA. 

V tomto stave dochádza k fyziologickým zmenám organizmu v telesnej aj psychickej sfére. Človek vtedy nereaguje na akékoľvek zmeny v jeho okolí. Zaujímavé je, že mimo obdobia spavosti, pacienti nemávajú iné „pred“ príznaky, ktoré by aspoň naznačili, že sa „ niečo chystá“. Nečakaný spánok ich zastihne pri jedení, pri chôdzi, pri šoférovaní...môžu sa pri tom zraniť, zlomiť si končatiny, nepríjemne sa udrieť. Ak je to v lepšom prípade doma, treba ich nechať  „pospať si“, kým sa sami nezobudia.

Často si ich mýlia s epileptikmi. Ale pri epilepsii upadá človek do bezvedomia, pri narkolepsii zase do spánku. Dokonca môžu urobiť niečo , čo nezodpovedá normálu, napr. dajú do chladničky noviny. Nepamätajú si, čo urobia. Ani čo chceli urobiť.

Zamestnať sa s narkolepsiou je viac než ťažké. Nie je to len o tolerantnosti zamestnávateľa, ale hlavne o bezpečnosť pri práci. A šoférovanie, či práca, kde vyžadujú zručnosť a sústredenie nie je príliš vhodnou pre narkoleptikov. Nie je im čo závidieť.

Znie to zvláštne, ale človek zaspí kdekoľvek a hocikedy, spánok trvá cca 20min, uvedomuje si znehybnenie pri zaspávaní aj prebúdzaní, ale nedokáže sa pohnúť. V noci spí nepokojne, často prerušovaným spánkom. Nie je výnimočné ak trpí depresiami, nadmerným potením, spomalením vnímaním, klesá mu krvný tlak. Občas tento stav spúšťajú emócie, ako sú smiech, vzrušenie, alebo strach, či hnev.

Špeciálny názov pre tento stav je Kataplexia – nedá sa ukontrolovať, niektorí ju prežívajú denne, niektorí raz ročne. Dokonca narkoleptici nemusia mať s týmto stavom vôbec žiadne skúsenosti. Nepríjemné je aj prejsť krátkou spánkovou obrnou, hoci je to jedno-dvoj minútová záležitosť, je desivá pre toho, kto ňou trpí, aj pre jeho okolie. Nie všetci so spánkovou obrnou majú narkolepsiu. A po prebudení...niekedy halucinácie.

Desivé? Dá sa s tým žiť. Príčinami môžu byť organické poruchy v mozgu alebo metabolické poruchy. Dajú sa diagnostikovať v spánkových laboratóriách. Odborníci sledujú pacientove EEG, EKG, tlak a pulz, krvný tlak, celkové dýchanie a svalové napätie. Všetky zmeny počas spánku, či už súvisia so psychikou a telesnými zmenami.

Liečbou tlmia príznaky ochorenia, pacientom sú k dispozícii psychostimulanciá a lieky, napr. Modafinil, ktoré bránia ochrnutiu svalstva a znehybneniu tela. Lenže...vyliečiť úplne sa nedá.

Treba sa stotožniť a dávať si pozor v rôznych situáciách, vyhýbať sa nebezpečenstvám, príp. upovedomiť svoje okolie o vašom probléme. Snažiť sa cez deň aspoň ako tak naprogramovať odpočinok. Na Slovensku má narkolepsiu do 50 ľudí, je možné, že ich je viac, ich správna diagnostika je dosť zložitá.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia