Náš drobček a vankúš

Kategórie
 
 
 
 
 

Náš drobček a vankúš

Posteľ - na nej paplón, plachta a samozrejme vankúš. Potrebujeme ho takmer všetci. Malý, veľký, tuhší, mäkučký, skrátka ten NÁŠ. Je však vhodné dávať vankúš deťom odmalička?  

Odpoveď znie: NIE! ROZHODNE NIE PRE BÁBÄTKO. Od narodenia do cca 6 rokov by malo dieťa spať bez vankúša. Najdôležitejšou fázou zdravého vývinu chrbátika vášho drobčeka je spánok na rovnej podložke bez vankúša, nedeformuje sa chrbtica.

Od troch mesiacov sa dieťaťko začína pohybovať a je možné, že maličké preferuje viac jednu zo strán, kde otáča svoju hlavičku. Vankúšom by sme mohli zapríčiniť tortikolis, t.j. chorobný sklon hlavy do jednej strany. Dokonca aj v dospelosti sa odporúča reálna výška vankúša cca 5 cm kvôli zdravej polohe chrbtice. Priznajme sa, koľkí spávame aj na dvoch vankúšoch. Myslime aspoň na zdravý vývin našich detí a predíďme ich správnym ležaním aj skolióze, chybne odstávajúcim lopatkám a iným neduhom.

Ak je dieťa zvyknuté spať na brušku, je úplne zbytočné dávať mu vankúš a dokonca nebezpečné. Zle sa mu dýcha , ak má nos zaborený do vankúša a počas spánku mu môže hroziť udusenie. Maličké dieťaťko nedokáže zdvihnúť sebareflexne hlavu, ako je to u dospelých. SIDS je strašiakom pre mnohých rodičov - syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Netreba to preháňať a obávať sa každého dychu drobčeka, ale predísť takýmto záležitostiam sa dá.

ALE...ak vaše bábo má rado polohu na chrbte a hlavne má problémy s refluxom, v týchto prípadoch je vhodné vyvýšenie lôžka, ale vankúš treba dať pod plachtu, nech nie je priamo dieťaťko položené na ňom. Max sklon je 30 st. a tak, aby nemalo na vyvýšenom mieste len hlavičku ale aj lopatkovú časť chrbátika.

Za chrbátik dávame vankúšik deťom, ak spávajú radšej na jednej strane a ak majú preležanú hlavičku.

Ak predsa chcete dávať dieťaťu vankúšik, odporúčame až od veku 2-3 roky, najvhodnejšou alternatívou je príjemne prispôsobivý VANKÚŠ THERMO s obalom z antialergického materiálu, s výplňou zo silanizovaneho polyesterového vlákna, ktoré si môžete vyberať a prispôsobiť tak výšku vankúšika akokoľvek chcete. Vyrábame ho v rozmere 40x70cm , ale dá sa vyrobiť akýkoľvek rozmer podľa želania zákazníka.

Ak je dieťa už trochu staršie, môžete ho potešiť anatomicky tvarovaným vankúšom MEDIPUR ORIGINAL TVAROVANÝ VANKÚŠ – NÍZKY, ktorý je obľúbený hlavne u žien a kupujú ho aj pre deti. Je z pamäťovej peny, ktorá je tak prispôsobivá, že ležíte takmer v rovnej polohe, ale kopíruje vašu krčnú chrbticu aj oblúk hlavy.

Zdravý spánok pre každého drobčeka

praje za Meditec sk

Eja

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia